Maria Jacobsen

Top 10: De bedste målvogtere i bundesligaen

Denne tabel er rangeret efter hvem der har den bedste redningsprocent i den tyske bundesliga.

Det fremgår også hvor mange redninger målvogteren har haft i alt i denne sæson..
 NavnRedningerRedningsprocent
1Kevin Møller20034,29%
2Sergey Hernandez Ferrer 10033,00%
3Mikael Appelgren11132,65%
4Domenico Ebner   14632,46%
5Nikola Portner16231,27%
6Dejan Milosavljev 25531,02%
7Mohamed El Tayar21230,24%
8Anadin Suljakovic7930,04%
9Benjamin Buric10929,70%
10David Spath10729,64%
 Danskere  
-Bertram Obling12227,66%
-Simon Gade15026,64%
Slutstilling 2023/24
1Niklas Landin34236,97%
2David Spath11236,13%
3Nebojsa Simic29034,81%
4Mikael Appelgren21234,14%
5Kevin Møller21633,38%
6Benjamin Buric23733,19%
7Adam Morawski16332,21%
8Joel Birlehm18131,31%
9Domenico Ebner24231,23%
10Victor Kireev8430,77%
 Danskere  
-Mike Jensen15628,94%
-Bertram Obling14827,41%
Slutstilling 2022/23
1Kevin Møller31837,24%
2Niklas Landin31333,19%
3Benjamin Buric14332,65%
4Mikael Appelgren6632,35%
5Silvio Heinevetter17931,63%
6Dejan Milosavljev36831,48%
7Mike Jensen 13531,03%
8Malte Semisch33031,02%
9Nebojsa Simic 21530,58%
10Johannes Bitter29930,29%
 Danskere  
-Jannick Green20526,02%
-Simon Sejr Jensen9923,29%
Slutstilling 2021/22


 

MEST LÆSTE - SPORTSNYHEDER

SENESTE SPORTSNYHEDER