Det indledende gruppespil i EHF Champions Leagues nye format er færdigspillet, og de officielle opgørelser fra EHF viser solid interesse på de europæiske håndboldtribuner. I alt 274.789 tilskuere har overværet de 72 kampe, hvilket giver et samlet gennemsnit på 3.817 tilskuere pr. opgør.
Helt i front for tilskuerranglisten ligger Füchse Berlin. Den tyske hovedstadsklub har samlet 21.370 tilskuere over tre hjemmekampe i Max-Schmeling-Halle – et snit på 7.123 pr. kamp. Tyskerne står tilmed bag de to bedst besøgte enkeltkampe i turneringen: Hjemmesejren på 40-32 over FC Porto (8.017 tilskuere) og opgøret mod Veszprém (7.732 tilskuere).
Nærmeste forfølgere på hjemmebanesnittet er HC Zagreb (6.095) og franske HBC Nantes (5.901).
Blandt de danske klubber markerer Aalborg Håndbold sig stærkt med en femteplads på listen over flest hjemmetilskuere, hvor nordjyderne har budt velkommen til 16.223 fans (snit på 5.408). GOG og SAH – Aarhus indtager henholdsvis 15.- og 16.-pladsen med knap 10.000 tilskuere hver på hjemmebane.
Når det gælder evnen til at trække folk i hallerne på udebane, topper FC Barcelona listen med 16.550 tilskuere over tre kampe – herunder 4.800 mod SAH i Aarhus – akkurat foran Paris Saint-Germain (16.524). I det samlede regnskab for både ude- og hjemmebane er det dog atter Füchse Berlin, der indtager førstepladsen med 32.357 tilskuere i seks kampe.
Tilskuerranglisten: Champions League (Indledende runde)
| Pl. | Klub | Kampe (H) | Hjemme | Kampe (U) | Ude | Kampe i alt | Total | Snit (Hjemme) |
| 1 | Füchse Berlin | 3 | 21.370 | 3 | 10.987 | 6 | 32.357 | 7.123 |
| 2 | HC Zagreb | 3 | 18.286 | 3 | 13.003 | 6 | 31.289 | 6.095 |
| 3 | HBC Nantes | 3 | 17.704 | 3 | 12.912 | 6 | 30.616 | 5.901 |
| 4 | SC Magdeburg | 3 | 17.698 | 3 | 9.470 | 6 | 27.168 | 5.899 |
| 5 | Aalborg Håndbold | 3 | 16.223 | 3 | 12.393 | 6 | 28.616 | 5.408 |
| 6 | Pick Szeged | 3 | 15.126 | 3 | 8.272 | 6 | 23.398 | 5.042 |
| 7 | HC Vardar 1961 | 3 | 13.500 | 3 | 11.759 | 6 | 25.259 | 4.500 |
| 8 | Montpellier Handball | 3 | 13.000 | 3 | 8.503 | 6 | 21.503 | 4.333 |
| 9 | One Veszprém HC | 3 | 12.705 | 3 | 11.227 | 6 | 23.932 | 4.235 |
| 10 | HC Kriens-Luzern | 3 | 11.797 | 3 | 11.493 | 6 | 23.290 | 3.932 |
| 11 | Industria Kielce | 3 | 11.721 | 3 | 12.017 | 6 | 23.738 | 3.907 |
| 12 | Orlen Wisla Plock | 3 | 11.538 | 3 | 15.076 | 6 | 26.614 | 3.846 |
| 13 | RK Celje | 3 | 11.320 | 3 | 12.747 | 6 | 24.067 | 3.773 |
| 14 | MT Melsungen | 3 | 10.057 | 3 | 13.052 | 6 | 23.109 | 3.352 |
| 15 | GOG | 3 | 10.052 | 3 | 9.555 | 6 | 19.607 | 3.351 |
| 16 | SAH – Aarhus | 3 | 9.881 | 3 | 5.496 | 6 | 15.377 | 3.294 |
| 17 | Dinamo Bukarest | 3 | 9.510 | 3 | 6.593 | 6 | 16.103 | 3.170 |
| 18 | Paris Saint-Germain | 3 | 8.838 | 3 | 16.524 | 6 | 25.362 | 2.946 |
| 19 | RK Partizan | 3 | 8.680 | 3 | 10.422 | 6 | 19.102 | 2.893 |
| 20 | IFK Kristianstad | 3 | 7.509 | 3 | 8.411 | 6 | 15.920 | 2.503 |
| 21 | Sporting CP | 3 | 5.308 | 3 | 11.757 | 6 | 17.065 | 1.769 |
| 22 | FC Barcelona | 3 | 4.751 | 3 | 16.550 | 6 | 21.301 | 1.584 |
| 23 | Kolstad Håndball | 3 | 4.302 | 3 | 12.538 | 6 | 16.840 | 1.434 |
| 24 | FC Porto | 3 | 3.913 | 3 | 14.032 | 6 | 17.945 | 1.304 |
Top 5: Flest tilskuere til en enkeltkamp
- 8.017 tilskuere: Füchse Berlin vs. FC Porto (40:32) – 08.10.2026
- 7.732 tilskuere: Füchse Berlin vs. One Veszprém HC (29:35) – 16.09.2026
- 7.500 tilskuere: Montpellier Handball vs. FC Barcelona (27:28) – 17.09.2026
- 7.280 tilskuere: HC Zagreb vs. Paris Saint-Germain (29:28) – 21.10.2026
- 6.401 tilskuere: SC Magdeburg vs. Industria Kielce (30:27) – 14.10.2026
I den modsatte ende af skalaen var bundrekorden i runden FC Portos opgør mod Partizan Beograd, som blot tiltrak 1.001 tilskuere, mens FC Barcelonas hjemmekamp mod SAH – Aarhus samlede beskedne 1.136 tilskuere i Palau Blaugrana.





























