De nominerede til Champions Leagues All-Star hold er:
Der er 50 nominerede til VELUX EHF Champions League All-Star-holdet. Flere danskere er nomineret til det fornemme hold.
Nomineringerne er inddelt i ti forskellige kategorier med fem nominerede i hver kategori. Nedenfor ser du hvem der er nomineret.
Der er da også blevet plads til fire danskere, nemlig Niklas Landin, Mikkel Hansen, Rasmus Lauge og Henrik Møllgaard.
THW Kiel og Telekom Veszprem topper listen over flest nominerede med syv fra hvert hold.
Nedenfor ser du hvem der er nomineret.
Målmand:
Andreas Wolff (PGE VIVE Kielce)
Arpad Sterbik (Telekom Veszprém HC)
Gonzalo Perez de Vargas (Barça)
Niklas Landin (THW Kiel) – coaches’ choice
Roland Mikler (MOL-Pick Szeged)
Venstre fløj:
Hugo Descat (Montpellier HB) – coaches’ choice
Timur Dibirov (HC Vardar)
Sebastian Barthold (Aalborg Handbold)
Diogo Branquinho (FC Porto Sofarma)
Manuel Strlek (Telekom Veszprém HC)
Venstre back:
Vladislav Ostroushko (HC Eurofarm Rabotnik)
Sander Sagosen (Paris Saint-Germain Handball) – coaches’ choice
Ante Kaduz (C.S. Dinamo Bucuresti)
Lukas Nilsson (THW Kiel)
Rasmus Lauge (Telekom Veszprém HC)
Playmaker:
Barys Pukhouski (HC Motor Zaporozhye)
Petar Nenadic (Telekom Veszprém HC)
Luka Cindric (Barça) – coaches’ choice
Mikkel Hansen (Paris Saint-Germain Handball)
Domagoj Duvnjak (THW Kiel)
Stregspiller:
Bence Banhidi (MOL-Pick Szeged) – coaches’ choice
Hendrik Pekeler (THW Kiel)
Artsem Karalek (PGE VIVE Kielce)
Johannes Golla (SG Flensburg-Handewitt)
Kamil Syprzak (Paris Saint-Germain Handball)
Højre back:
Alex Dujshebaev (PGE VIVE Kielce) – coaches’ choice
Valentin Porte (Montpellier HB)
Amine Bannour (C.S. Dinamo Bucuresti)
Jorge Maqueda (MOL-Pick Szeged)
Nedim Remili (Paris Saint-Germain Handball)
Højre fløj:
Niclas Ekberg (THW Kiel)
Valentin Ghionea (Sporting CP)
Bogdan Radivojevic (MOL-Pick Szeged)
Dragan Gajic (Telekom Veszprém HC)
Blaz Janc (PGE VIVE Kielce) – coaches’ choice
Bedste forsvarsspiller:
Patrick Wiencek (THW Kiel)
Blaz Blagotinsek (Telekom Veszprém HC)
Henrik Møllgaard (Aalborg Handbold)
Viran Morros (Paris Saint-Germain Handball)
Thiagus Petrus (Barça) – coaches’ choice
Unge spiller:
Alexander Blonz (Elverum Handball)
Josip Sarac (RK Celje Pivovarna Lasko)
Aleix Gomez (Barça)
Zoltan Szita (Orlen Wisla Plock)
Andre Gomes (FC Porto Sofarma) – coaches’ choice
Træner:
Xavi Pascual (Barça) – coaches’ choice
Raul Gonzalez (Paris Saint-Germain Handball)
Filip Jicha (THW Kiel)
David Davis (Telekom Veszprém HC)
Magnus Andersson (FC Porto Sofarma)