Det læser de besøgende på HBOLD lige nu

Emilie Munkø Lindholdt

FIF i 1/8-dels finalen: "Vi er glade for at vi kan give sponsorer og tilskuere lidt igen"

FIFs 1. divisionsherrer besejrede TMS Ringsteds slutspilshold og kvalificerede sig til 1/8-dels finalen i Santander Cup.

TMS Ringsted har haft en forrygende sæson, der kulminerede med kvalifikation til slutspillet i den danske liga, men da de mødte 1. Divisionsholdet fra Frederiksberg i Santander Cup, gik den ikke længere. 

FIF vandt kampen overbevisende og kvalificerede sig derved til 1/8-dels finalen og fortsætter i kampen om pokalen. For Frederiksberg-holdet var det en stor sejr og klubbens cheftræner, Nicolaj Jensen, ser også tilbage på sæsonen med tilfredshed:

“Vi viste i år, at vi kunne få de point, vi skulle, mod dem der ender under os, hvor det blev til 19 ud af 22 mulige point, og det synes jeg er utroligt positivt,” udtaler han på klubbens hjemmeside og fortsætter:

"Vi har igen i år oplevet en helt fantastisk støtte til holdet både i hverdagen i Frederiksberg Hallen, men også til vores hjemmekampe. Det kulminerede i kampen mod TMS Ringsted, som vel nok var den flotteste kulisse, jeg har set i min tid i FIF. Vi er derfor også glade for, at vi kan give både sponsorer og tilskuere lidt igen, ved igen at skulle spille 1. division og nu også stå i 1/8 finalen i pokalturneringen."

FIF har de seneste sæsoner etableret sig i 1. Division og har drillet nogle af de største hold i rækken. TMS Ringsted, der rykkede op i den danske liga sidste sæson, har haft mange problemer med FIF og det er da heller ikke første gang de taber i Frederiksberghallen. 

Hvem FIF trækker i 1/8-dels finalen vil tiden vise, men sikkert er, at de bliver lavest rangerende hold og kampen skal derved spilles i Frederiksberghallen på den anden side af sommerferien. 
 

Det læser de besøgende på EUROPAMESTER lige nu

MEST LÆSTE - SPORTSNYHEDER

SENESTE SPORTSNYHEDER